پرشین فارکس : مرجع تخصصی فارکس ایران

پرشین فارکس : مرجع تخصصی فارکس ایران

جفت ارز Currency Pair چیست ؟

168
0
جفت ارز Currency Pair چیست
زمان مطالعه: 7 دقیقهزمان مطالعه: 7 دقیقه

جفت ارز یا همان Currency Pair دو ارزی هستند که از یکدیگر متفاوت می‌باشند و در مقابل یکدیگر معامله می‌شوند و در واقع قیمت یک ارز در مقابل یک ارز دیگر مشخص می‌شود. جفت ارزها در بازارهای مالی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می‌باشند. معاملات جفت ارزها امروزه روشی رایج در بازارهای مالی محسوب می‌شود که انواع مختلفی دارند.

جفت ارز EUR/USD از جمله جفت‌ ارزهای معروف بازار فارکس می‌باشد. به منظور استفاده از جفت ارزها در بازارهای مالی در ابتدا شما باید با مفهوم جفت ارز به طور کامل آشنایی داشته باشید و ویژگی‌های این جفت ارزها را به خوبی بشناسید. جفت ارزها نسبت به سایر دارایی‌ها متفاوت می‌باشند و به همین دلیل باید با کاربرد آن‌ها به طور کامل آشنایی داشته باشید.

ساختار و معنای یک جفت ارز در بازار معاملات

همانطور که از اسم این دارایی مشخص است ساختار آن‌ها به صورت جفت یا همان دوتایی می‌باشد که در بخش اول ارز اصلی و پایه وجود دارد و بخش دوم مربوط به ارز دوم می‌باشد. ارزها در بازارهای مالی با کد اختصاری ISO شناخته می‌شود و هرکجا از این علامت استفاده شود منظور ارزها هستند. مانند علامت اختصاری USD که هرکجا این علامت وجود داشته باشد منظور دلار آمریکا هست.

ساختار و معنای یک جفت ارز در بازار معاملات
ساختار و معنای یک جفت ارز در بازار معاملات

 

محبوب‌ترین جفت ارزها در جهان EUR/USD می‌باشد و رتبه بعدی به جفت ارز USD/JPY تعلق دارد.جفت ارزها ابزار اصلی معامله در بازار فارکس می‌باشند که بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

معاملات جفت ارزها

شما به عنوان یک سرمایه‌گذار باید بدانید که  معاملات جفت ارز، معاملاتی بر پایه نرخ خرید و فروش می‌باشد ، که به نرخ خرید BID و به نرخ فروش ASK گفته می‌شود. نرخ خرید رقمی می‌باشد که کارگزار با استفاده  از آن، ارز اصلی را از کارگزار خریداری کرده و در مقابل، ارز فرعی را به کاربر پرداخت می کند. اما در نرخ فروش یک اصطلاح  تحت عنوان Offer یا پیشنهاد مطرح می‌شود که با استفاده از آن کارگزار برعکس عمل خرید، ارز اصلی را به کاربر فروخته و در مقابل آن ارز ثانویه را از کاربر دریافت خواهد کرد.

جفت ارزها
جفت ارزها

 

روند معاملات جفت ارزها در دنیای رمز ارزها با بورس تفاوت زیادی ندارد.  به این شکل که  در بازار بورس خرید سهام با مبلغ مشخص به صورت ارز فیات و نقد قابل پرداخت می‌باشد . در صورتی که در معاملات مربوط به جفت ارزها یک ارز (فیات) فروخته و نوع دیگری از آن ارز جایگزین قبلی می‌شود.

قابل توجه است که نرخ مبادله جفت ارزها به همدیگر، یک عدد شناور است. و باید دقت کنید که  عوامل بسیاری باعث بروز تغییرات لحظه ای در این جفت ارزها می‌شود.

همانطور که قسمت بالا اشاره شد ،  عوامل مختلفی در تغییر قیمت این ارزها نقش دارند. مانند: تولید ناخالص داخلی، نرخ رشد اقتصادی و … دقت داشته باشید که اینگونه عوامل در تعیین نرخ مبادله ی جفت ارزها بسیار تاثیرگذار هستند.

انواع مختلف جفت ارزها

همانطور که در قسمت‌های قبلی گفته شد جفت ارزها دارای انواع مختلفی می‌باشند که انواع آن‌ها بر اساس میزان نقدینگی با یکدیگر متفاوت می‌باشند. جفت ارزها بر اساس حجم نقدینگی و میزان تقاضا به سه دسته تقسیم می‌شوند که به شرح زیر می‌باشد.

انواع مختلف جفت ارزها
انواع مختلف جفت ارزها

جفت ارزهای اصلی

جفت ارز اصلی معمولا بیشتر از سایر دارایی‌ها در بازارهای مالی مورد معامله قرار می‌گیرد و جفت ارز اصلی به دو ارزی گفته می‌شود که یا ارز اصلی یا پایه باشد یا ارز دوم دلار یا همان تتر باشد که هر جفت ارزی که در آن دلار باشد به عنوان جفت ارز اصلی شناخته می‌شود.

پر استفاده‌ترین جفت ارزهای اصلی بازار:

 • EUR/USD جفت ارز(یورو/دلار)
 • USD/JPY جفت ارز(دلار/ین ژاپن)
 • USD/CAD جفت ارز (دلار آمریکا/ دلار کانادا)
 • USD/CHF جفت ارز  (دلار/فرانک سوئیس)
 • AUD/USD جفت ارز (دلار استرالیا/ دلار آمریکا)

 

جفت ارزهای Minor

جفت ارزهای کوچک به عنوان جفت ارزهای کراس نیز شناخته می‌شوند و به جفت ارزهایی گفته می‌شود که دلار آمریکا در یک قسمت آن وجود ندارد و این جفت ارزها نسبت به جفت ارزهای اصلی کمتر مورد معامله قرار می‌گیرند.

پر کاربردترین جفت ارزهای کوچک؛

 • EUR/CHF جفت ارز(یورو/فرانک سوئیس)
 • EUR/GBP جفت ارز(یورو/پوند بریتانیا)
 • EUR/CAD جفت ارز(یورو/دلار کانادا)
 • CAD/JPY جفت ارز(دلار کانادا/ ین ژاپن)
 • AUD/JPY جفت ارز(دلار استرالیا/ین ژاپن)

 

جفت ارز اگزاتیک Exotic

جفت ارز اگزاتیک به جفت ارزهایی گفته می‌شود که واحد پول یکسری کشورها مانند برزیل یا مجارستان می‌باشد که به عنوان ارزهای جدید شناخته می‌شوند، هنگامی که این جفت ارزها کنار یکدیگر قرار می‌گیرند به عنوان جفت ارز اگزاتیک شناخته می‌شوند. جفت ارزهای اگزاتیک خیلی کم و به ندرت معامله می‌شوند و نقدینگی زیادی ندارند.

جفت ارز اگزاتیک Exotic
جفت ارز اگزاتیک Exotic

 

یکسری از جفت ارزهای اگزاتیک عبارتند از؛

 • EUR / TRY  جفت ارز یورو / لیر ترکیه
 • USD / HKD   جفت ارز دلار آمریکا / دلار هنگ کنگ
 • JPY / NOK  جفت ارز ین ژاپن / کرون نروژ
 • NZD / SGD  جفت ارز دلار نیوزیلند / دلار سنگاپور
 • GBP / ZAR  جفت ارز پوند انگلیس / رند آفریقای جنوبی

 

نام مستعار جفت ارزها در بازار

جفت ارزها معمولا دارای یک نام اختصاری هستند که مخفف اسم اصلی هر ارز می‌باشد. همانطور که گفته شد بیشتر جفت ارزها در بازار فارکس مورد معامله قرار می‌گیرد که بازار فارکس دارای جفت ارز اصلی و فرعی می‌باشد. در این قسمت جفت ارزهای اصلی بازار فارکس را به شما معرفی می‌کنیم که با نام مستعار آن‌ها به خوبی آشنایی پیدا کنید زیرا در سرمایه‌گذاری دانستن نام مستعار جفت ارزها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می‌باشد.

جفت ارز یورو و دلار آمریکا EUR/USD
یکی از جفت ارزهای معروف بازار فارکس که روزانه مورد معامله قرار می‌گیرد جفت ارز یورو و دلار آمریکا می‌باشد. این جفت ارز بیشترین حجم معاملات روزانه را به خود اختصاص می‌دهد و نقدشوندگی این جفت ارز نسبت به جفت ارزهای دیگر بسیار بیشتر می‌باشد. یورو واحد پول اروپا و دلار واحد پول آمریکا می‌باشد.

جفت ارز پوند و دلار GBP/USD
دومین جفت ارزی که در بازار فارکس مورد معامله قرار می‌گیرد و به عنوان یکی از بهترین جفت ارزها برای معامله شناخته می‌شود یک طرف این جفت ارز، ارز فیات کشور انگلستان می‌باشد و طرف دیگر آن ارز فیات کشور آمریکا است.

جفت ارز دلار و ین USD/JPY
از جمله جفت ارزهای اصلی بازار فارکس که روزانه مورد معامله قرار می‌گیرد جفت ارز دلار آمریکا و ین ژاپن می‌باشد که به عنوان یکی از جفت ارزهای محبوب بازار فارکس شناخته می‌شود.

در این قسمت لیست جفت ارزها با نام مستعار و کشور اصلی که به آن تعلق دارند را برای شما فراهم کرده‌ایم تا بتوانید جفت ارزهای بازار را به خوبی بشناسید؛

 • EUR/USD جفت ارز (یورو/دلار آمریکا)
 • USD/JPY جفت ارز (دلار آمریکا/ین ژاپن)
 • USD/CAD جفت ارز (دلار آمریکا/ دلار کانادا)
 • USD/CHF جفت ارز  (دلار آمریکا/فرانک سوئیس)
 • AUD/USD جفت ارز (دلار استرالیا/ دلار آمریکا)
 • EUR/CHF جفت ارز (یورو/فرانک سوئیس)
 • EUR/GBP جفت ارز (یورو/پوند بریتانیا)
 • EUR/CAD جفت ارز (یورو/دلار کانادا)
 • CAD/JPY جفت ارز (دلار کانادا/ ین ژاپن)
 • AUD/JPY جفت ارز (دلار استرالیا/ین ژاپن)

 

جفت ارزهای کوین‌ها – ارزهای دیجیتال

همانطور که بازار فارکس دارای جفت ارزها می‌باشد و این جفت ارزها به انواع مختلفی تقسیم می‌شود در بازار ارزهای دیجیتال نیز جفت ارز کوین‌ها وجود دارد که در بازار مورد معامله قرار می‌گیرد. در بازار ارزهای دیجیتال به منظور نمایش جفت ارزها به دو دارایی دیجیتال نیاز داریم. با استفاده از جفت ارز ارزهای دیجیتال شما ارزش یک دارایی را در مقایسه با دارایی دیگر مشخص می‌کنید و همچنین می‌توانید همبستگی بین دو دارایی متفاوت را مشخص کنید.

در بازار ارزهای دیجیتال معمولا از بیت کوین، اتریوم، استیبل کوین به عنوان ارز دوم جفت ارزها استفاده می‌شود. یکی از کاربردهای اساسی جفت ارزها تامین نقدینگی بیشتر برای معاملات ارزهای دیجیتال می‌باشد. یکی از دلایلی که معمولا در بیشتر جفت ارزها بیت کوین ارائه می‌شود این است که صرافی با کمک نقدینگی بیت کوین سعی دارد معاملات یک توکن جدید را تهسیل بخشد. از جمله جفت ارزهای محبوب بازار ارز دیجیتال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛

 • جفت ارز بیت کوین / تتر ( BTC / USDT )
 • جفت ارز اتریوم/ تتر ( ETH / USDT )
 • جفت ارز اتریوم / بیت کوین ( ETH / BTC )
 • جفت ارز لایت کوین / تتر ( LTC / USDT )
 • جفت ارز بیت کوین / دلار آمریکا ( BTC / USD )
 • جفت ارز بیت کوین کش / تتر ( BCH / USDT )
 • جفت ارز ترون/ اتریوم ( TRX / ETH )
 • جفت ارز ریپل / تتر جفت ارز( XRP / USDT )

همانطور که در قسمت‌های قبلی گفته شد، در حالت کی  جفت ارز هایی که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند و میزان نقد شوندگی آن‌ها نسب به سایر جفت ارزها بالاتر می‌باشد، در دسته ی ارزهای محبوب قرار می‌گیرند. در بخش ارزهای دیجیتال جفت ارزهای محبوب بیت کوین به تتر ( BTC / USDT )، بیت کوین به اتر ( BTC / ETH ) و اتر به تتر ( ETH / USDT ) می‌باشد. در بازار مالی فارکس نیز یورو به دلار ( EURUSD ) و پوند به دلار ( GBPUSD ) از جمله جفت ارزهای محبوب شناخته می‌شوند.

مزایای استفاده از جفت ارزها

یکی از مهم ترین مزایا و کاربرد جفت ارزها،  همبستگی یا (Correlation) بین تغییرات بهای ارزهای گوناگون می‌باشد که به همین منظور جفت ارزها در بازارهای مالی ایجاد شده‌اند این همبستگی در جفت ارزها دارای یکسری مزایا می‌باشد که این مزایا به شرح زیر می‌باشد.

همبستگی یا (Correlation) بین جفت ارزها در فارکس
همبستگی یا (Correlation) بین جفت ارزها در فارکس

 

افزایش سودآوری:
همانطور که می‌دانید در بازار ارزها، ارزهای زیادی برای تبادل و معامله وجود دارد  که مشخص کردن ارزش  این ارزها به صورت  جداگانه کار دشواری می‌‌باشد، اما شما با داشتن جدول جفت ارزها و  همبستگی آن‌ها می‌توانید این ارزیابی را به راحتی انجام دهید و چند ارز را به صورت همزمان با هم بررسی کنید و در نهایت به سود خوبی دست پیدا کنید.

معاملات همزمان:
انجام معاملات سنگین، به  نمودارهای تحلیل تکنیکال برای به وجود آوردن پوزیشن معاملاتی مناسب نیازمند هستند. به شکلی  که قبل از معامله باید به ارز تحلیل و بررسی  درست این نمودار ها بپردازید،  با استفاده از همبستگی جفت ارزها شما می‌توانید به طور همزمان در صورت نیاز پوزیشن های معاملاتی مختلف را برای خود ایجاد کنید.

سخن آخر

بازارهای مالی از جمله فارکس و ارز دیجیتال به عنوان بازارهای محبوب سرمایه‌گذاری شناخته می‌شوند که افراد زیادی به فعالیت در این بازار مشغول هستند. بازارهای مالی دارای دارایی‌های مختلفی هستند که سرمایه‌گذاران در این بازارها دارایی‌های مختلف را مورد معامله قرار می‌دهد. برای مثال بازار فارکس معمولا با دارایی جفت ارز سر و کار دارد و جفت ارزها در این بازار معامله می‌شوند.

به منظور اینکه به یک سرمایه‌گذار موفق در بازار فارکس و سایر بازارهای مالی تبدیل شوید باید با مفهوم جفت ارز به خوبی آشنایی داشته باشید. جفت ارز به ترکیب دو ارز رایج گفته می‌شود که در معاملات مورد استفاده قرار می‌گیرد. اصلی‌ترین دلیلی که جفت ارزها ایجاد شده‌اند این است که شما به راحتی می‌توانید ارزها را در مقابل هم مقایسه کنید و نرخی برای تبدیل مستقیم آن‌ها به یکدیگر وجود داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *